symbole na metkach

Symbole na metkach – co tak naprawdę oznaczają ?

Czy zaglądacie przed praniem i czytacie metki ? Czy raczej wkładacie ubrania do pralki „jak leci” z myślą, że będzie okej? Ja zawsze czytam. Choć był czas, gdzie miałam trudność z odgadnięciem niektórych oznakowań czy symboli. Dziś zależy mi, by prać według zaleceń, by ubrania posłużyły na dłużej. 

Chcę się z Wami podzielić moimi odkryciami. Może którejś z Was poniższa wiedza przyda się.

Pojemnik z wodą – to symbol prania. Dzięki niemu dowiesz się, czy możesz wyprać swoje ubranie w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze, czy lepiej ręcznie.

 • Pojemnik z wodą – to oznakowanie najczęściej występuje na bawełnianych ubraniach, ręcznikach, obrusach. Oznacza standardowe ustawienie temperatury prania – wskazane na metce.

 • Pojemnik z wodą, kropką i kreską – informuje aby do tego rodzaju ubrań, ustawić program do tkanin syntetycznych. Dodatkowo, piorąc odzież na tym programie, unikniesz niechcianych zagnieceń. Świetna opcja… dla tych co nie mają żelazka albo nie cierpią prasowania.
 • Pojemnik z wodą i dwoma kreskami – to informacja, aby dla tej odzieży ustawiać program do materiałów wełnianych i jedwabiu. Materiał ten jest bardzo delikatny, potrzebuje więc odpowiedniego cyklu prania.
 • Pojemnik z wodą i dłonią – To oczywiście zalecenie, by odzież prać ręcznie. Odzież ta jest delikatna i nawet lekkie pranie w pralce mogło by jej zaszkodzić. Chyba, że masz pralkę nowszego typu i masz w nim program prania ręcznego!
 • Przekreślony pojemnik z wodą – Odzież nie nadaje się w ogóle do prania, należy go oddać do specjalistycznej pralni chemicznej.
 • Pojemnik z wodą i kropką – wszystko zależy od ilości kropek w miseczce.
 • Jedna kropka = należy prać w 30ºC
 • Dwie kropki = należy prać w 40ºC
 • Trzy kropki = należy prać w 50ºC
 • Cztery kropki = należy prać w 60ºC
 • Pięć kropek = należy prać w 70ºC
 • Sześć kropek = należy prać w 95ºC

Trójkąt – to symbol wybielania. Zdradza, czy ubranie można wybielać. Dziś środki wybielające dosypywane są do większości proszków do prania. Dzięki nim białe i jasne rzeczy nie żółkną i nie szarzeją, a co więcej, nie zostają na nich różnego rodzaju nieestetyczne przebarwienia.

 • Trójkąt – oznacza, że możesz używać wybielacza czy innych, silnych środków czyszczących.
 • Trójkąt z dwoma kreskami – możesz używać tylko i wyłącznie bardzo łagodnych środków piorących.
 • Przekreślony trójkąt – nie można stosować absolutnie żadnej chemii w stylu wybielaczy itp.


Kwadrat – to symbol suszenia. Dzięki niemu szybko zorientujesz się, jak wysuszyć swoje świeżo wyprane ubrania. Niektóre tkaniny można suszyć bez problemu w elektrycznych suszarkach bębnowych, inne jednak szybko niszczą się pod wpływem ciepła. I tak delikatne ubrania i bieliznę najlepiej pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

 • Kółko w kwadracie symbolizuje suszarkę bębnową.
 • Przekreślone kółko w kwadracie oznaczenia, pod żadnym pozorem nie wrzucaj tych ubrań do suszarki. Rozwieś rzeczy na suszarce.
 • Pojedyncza kropka wewnątrz kółka sygnalizuje, że dana rzecz powinna być suszona przy pomocy specjalnego programu do tkanin delikatnych. W tym wypadku przy wyższych temperaturach włókna drastycznie się kurczą i wyciągnięty z suszarki sweterek jest już o kilka rozmiarów mniejszy.
 • Dwie kropki wewnątrz kółka sygnalizują, że można suszyć w suszarce w normalnej temperaturze.


Żelazko jest symbolem prasowania. To chyba najbardziej oczywisty symbol na metkach odzieżowych. Informuje on nie tylko o tym, czy dana rzecz nadaje się do prasowania, ale również jaka temperatura pozwoli optymalnie wygładzić tkaninę. Im więcej kropek na piktogramie, tym więcej stopni Celsjusza możesz ustawić. Niektóre tkaniny, np. len i bawełnę, można prasować bardzo gorącym żelazkiem. Jest to nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne, by osiągnąć pożądany efekt. Zupełnie inaczej ma się sprawa z materiałami syntetycznymi i tkaninami z przeróżnymi domieszkami. Tych lepiej nie prasować wcale lub jedynie w najniższych możliwych temperaturach.

Koła a w nich litery – to oznaczenia zazwyczaj dla profesjonalnych pralni chemicznych. Nie polecam takich ubrań czyścić na własną rękę. Litery oznaczają konkretne rozpuszczalniki i odczynniki chemiczne, które usuwają zabrudzenia nie niszcząc materiałów.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego tekstu już wiesz, dlaczego tak pilnuję przestrzegania  zaleceń na metkach odzieżowych. Dzięki temu moje ubrania znacznie dłużej wyglądają jak w dniu zakupu. Te maleńkie piktogramy, składające się z linii, kropek i figur geometrycznych pomagają zorientować się w najważniejszych zasadach prania, suszenia i prasowania. Dzięki nim wiem jak unikać typowych błędów popełnianych w pielęgnacji tkanin.

Sylwia Krajewska

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Przewiń do góry